مقاله انگلیسی توسعه پوشش های ضد انعقاد مورد استفاده در عایق ها در چین به همراه ترجمه فارسی (PDF)

مقاله انگلیسی توسعه پوشش های ضد انعقاد مورد استفاده در عایق ها در چین به همراه ترجمه فارسی (PDF)

مقاله انگلیسی توسعه پوشش های ضد انعقاد مورد استفاده در عایق ها در چین به همراه ترجمه فارسی (PDF)

تعداد صفحه     انگلیسی : 9              ترجمه فارسی : 13

 

بخشی از ترجمه فارسی مقاله:

پوشش ایزولاتور ها با ترکیبات فیدروفوبیک ( آبگریز ) :
افزایش تدریجی برف بر روی ایزولاتورها سبب کاهش اثر عملکردی مقره ها و در نتیجه ، تخلیه الکتریکی غیر عادی و قطع برق را نیز به همراه دارد. شکل بی قاعده ایزولاتورها ساخت وسایل پیشرفته اتوماتیک برای یخ زدایی را سخت می کند. همین عامل سبب می شود بیشتر تلاش ها برای یخ زدایی ایزولاتورها به فعالیت هایی چون اصلاح ویژگی سطوح ایزولاتورها ختم شود. استفاده از مواد فیدروفوبیک گرچه از تشکیل یخ بر روی ایزولاتورها جلوگیری نمی کند ولی چسبندگی بین یخ و ایزولاتور را تا حدی کاهش می دهد تا یخ بر اثر نیروی جاذبه به سمت زمین متمایل شود. یکی از موثرترین روش ها استفاده از سطوح فوق فیدروفوبیک در ایزولاتورها است جایی که زاویه تماس آب با این سطوح بیش از 150 درجه می باشد. در نتیجه قطرات آبی که بر روی ایزولاتورها قرار می گیرند به سمت زمین کشیده می شوند و از جمع شدن در سطوح انتقال ( که بر اثر دمای پایین سبب یخ زدگی می شود ) اجتناب می کنند. دو روش برای تولید سطوح فوق فیدروفوبیک وجود دارد. اول ، استفاده از پوشش نانو برای سطوحی که فیدروفوبیک هستند ( زوایه برخورد بزرگتر از 90 درجه )و دوم اصلاح سطوح کنونی ایزولاتورها. شکل 1(a) قطره آب را بر روی برگ درخت سدر که یک پوشش فوق فیدروفوبیک طبیعی ـست نشان می دهد. در حالی که شکل 1(b) قطرات آب را بر روی سطح لاستیک سیلیکونی با زاویه برخورد بزرگتر از 140 درجه نشان می دهد. 
محققان دانشگاه Tsinghua در چین موفق به ساخت سطوح فوق فیدروفوبیکی شدند که ترکیبی از CaCo3 و SiO2 تلقی می شود. آزمایشات انجام شده روی این سطوح ، ماکسیمم زاویه برخورد را 164 درجه و زاویه سُر خوردن قطرات آب به سمت زمین را 5 درجه اعلام می کند.
محققان دانشگاه Chongqin نوعی دیگری از سطوح فوق فیدروفوبیک را پروراندند که در عین ضخامت کم برای استفاده بر روی لاستیک های سیلیکونی ، متوسط درجه برخورد مطلوب 161 درجه را برای خود ثبت کرده است. در مطالعات انجام شده اثبات شد که ولتاژ تخلیه الکتریکی غیر عادی در این ایزولاتور ، بزرگتر از ایزولاتورهایی ـست که هیچ گونه پوشش خاصی ندارند و همچنین بزرگتر از ایزولاتورهایی ـست که لاستیک سیلیکونی آن در دمای مشخصی به سطح موجود جوش داده شده اند ( که این نوع ایزولاتورها با عنوان RTV ( Room-Temperature Vulcanizing ) شناخته می شود. ) دانشگاه Xi’an Jiaotong در روشی از تولید سطوح فوق فیدروفوبیک با استفاده از فراهم کردن قالب هایی با درجه بندی سختی سطوح مختلف ، پرده برداری کرده است. با پیاده سازی ساختمان برگ درخت سدر بر روی لاستیک های سیلیکونی در محیط آزمایشگاه این دانشگاه نتایج این گونه به دست آمد. درجه سختی سطوح معادل با μm 6.33 ، ماکسیمم زاویه برخورد معادل با 154 درجه و زاویه سُر خوردن قطرات آب کشیده شده به سمت زمین معادل با 8 درجه. گرچه نتایج آزمایش این سطوح در شرایط عملی طوفان های سرمازا هیچ وقت منتشر نشده است.


دسته:

مقاله انگلیسی توسعه پوشش های ضد انعقاد مورد استفاده در عایق ها در چین به همراه ترجمه فارسی (PDF)

خرید آنلاین